Inkwizycja

Zapraszam wszystkich do poznania historii dziejów świętego oficjum. Dział będzie się rozwijał powoli, ale postaram się to nadrobić dokładnością. A już teraz wszystkim , którzy odezwą się do mnie, mogę przesłać mailem Malleus Maleficarum czyli słynny „Młot na czarownicę” – składu tekstu dokonałem samemu.

Aby w pełni pojąć Inkwizycję oraz działania społeczeństwa europejskiego w czasie jej istnienia należy przede wszystkim przyjże się jej definicji oraz mieć pojęcie o ówczesnym wyobrażeniu świata. Otóż jak mówi definicja Inkwizycja – (łac. „badanie, śledztwo”) Specjalny kościelny trybunał sądowy, którego zadaniem było śledzenie, aresztowanie, sądzenie i karanie heretyków. Ten sposób postępowania upowszechnił się za czasów Innocentego III (1160-1216), a powstał z przekonania, że herezja powinna być likwidowana, ponieważ zagraża porządkowi społecznemu. W roku 1479 Ferdynand V i Izabela Kastylijska — za aprobatą papieża Sykstusa IV — ustanowili inkwizycję hiszpańską, której zadaniem było ściganie konwertytów z judaizmu i islamu — zwanych odpowiednio marranami albo moryskami — jawnie lub skrycie wracających do swoich pierwotnych religii. Jeżeli inkwizytorzy udowodnili im winę, zazwyczaj winnych przekazywano w ręce władzy państwowej, która im wymierzała karę. W roku 1542 papież Paweł III ustanowił Święte Oficjum jako najwyższy trybunał apelacyjny w procesach o herezję. W roku 1967 Paweł VI nie tylko zmienił jego nazwę na Kongregację do Spraw Doktryny Wiary, ale także wyznaczył mu bardziej pozytywną funkcję popierania, a nie tylko strzeżenia, nieskażonej doktryny w wierze i obyczajach.

 

Społeczeństwo średniowieczne, było dogłębnie przesiąknięte pierwiastkami religijnymi i wyobrażeniami teologicznymi, cokolwiek robi podporządkowane jest jednej myśli – zbawienie. Ludzie niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia i narodowości, obawiali się bożego gniewu, demonów i potępienia po śmierci. Niski poziom ówczesnej wiedzy, ciemnota oraz zabobony przyczyniły się do powstania kultu demonów, czarownic.

 

Na gruncie tej ślepej i pozbawionej logiki wiary, ludzie postawieni wyżej w hierarchii władzy kościelnej próbowali w jak największym stopniu podporządkować sobie ludzi. W związku z powyższym, w walce z demonami i brakiem wiary, powstała instytucja Świętej Inkwizycji, 15 maja 1252 r. papież Innocenty IV nakłozył na władców świeckich obowiązek walki z herezją. Wkrótce mnożną się prawa inspirowane wiarą chrześcijańską. W Średniowieczu nie do pomyślenia było oddzielenie Kościoła od państwa. Strach przed szatanem i demonami, jaki głęboko zakorzenił się w świadomości ludzi doby Średniowiecza, miał swój wyraz również w encyklice papieża Grzegorza IX.

 

Pierwsze „objawy” działalności Inkwizycji, jednak jeszcze nie jako oficjalnej instytucji, pojawiają się już w 1167 r. Zorganizowana zostaje kampania propagandowa przeciwko Katarom (Prowansja), którzy zaczynają bardzo aktywnie działać w kierunku uniezależnienia się od władzy papieskiej. Kiedy powołują swoje kościoły i biskupów papież powołuje przeciwko nim krucjatę, która doszczętnie niszczy kulturę prowansalską. Od tego momentu zaczyna się błędne koło walki z czarownicami, heretykami i innowiercami.

 

Demonologia Średniowiecza raz po raz opisywała wszechobecność diabła. Twierdzono, że jest on całkowitym przeciwnikiem stwórcy. Naśladuje go, a jednocześnie działa przeciwko niemu. Kto współdziałał z diabłem mógł zdobyć piękno, bogactwo, władzę. Postępując jako czarownik wywracał, podobnie jak heretyk, boski porządek świata. Kazania nauczające na temat diabła powtarzały się niemal na każdej mszy, tym samym utwierdzały się ponure zabobony ludowe. Wyjaśnia to obawę przed demonami zarówno światłych umysłów, jak i prostego ludu. Z czasem strach zmienił się w obłęd, który przez kolejne wieki wisiał nad Europą.

Reklamy

3 Responses to Inkwizycja

 1. King \v!v/ pisze:

  Widać, że to kolejne wielkie zainteresowanie naszego starego Werwolfa. Bardzo dużo materiału, kiedy ja znajde czas, by wszystko przeczytać !

 2. djans pisze:

  Zlepek półprawd przeinaczeń i antyklerykalnego chciejstwa.

  Ot choćby akapit nt. sekty Katarów.

  Komu się chciało doczytać ten wie, że Katarzy prowadzili najzwyklejszą w świecie działalność terrorystyczną wymierzoną w legalne władze świeckie i nie o żadne uniezależnienie od papieża tu chodziło.

  Oprócz zagrożenia jakie tworzyli poprzez destabilizację regionu nie mogli być również tolerowani z powodu swoich praktyk.

  Czy Autor wie, że katarzy surowo karali za wszelkie kontakty seksualne, a dążących do prokreacji skazywali na śmierć głodową?

  Doceniam wysiłek włożony w opracowanie, ale radzę uzupełnić wiadomości:
  http://www.datapolis.pl/grzes/inkw.htm
  http://www.datapolis.com/grzes/inkw_rz.htm

  Pozdrawiam;
  djans

 3. paula pisze:

  Witaj mam prośbe jakbys mogl to przeslij mi „mlot na czarownice” na maila pliss pisze prace licencjacką na temat procesu inkwizycyjnego i świętej inkwizycji tyle ze w Polsce moze by mi cos ten temat przyblizyla ta ksiazka bo narazie nie wiem jak to ugryżć:) pozdrawiam:)

%d blogerów lubi to: